сценарій

Щеплення АКДП (дифтерія, кашлюк, правець)


дифтерія - це небезпечне для життя інфекційне захворювання, основними ознаками якого є запалення слизової оболонки та поява специфічного нальоту на задній стінці глотки. Крім цього, хвороба вражає нервову систему та серцево-судинну, викликає проблеми з диханням, параліч та часом смерть.
правець — це гостре інфекційне захворювання, що впливає насамперед на нервову систему. Головними та очевидними симптомами якого є хвороблива напруга м'язів всього тіла. У разі, коли виникають спазми жувальних м'язів, це призводить до того, що хворий не може відкривати рота, їсти і ковтати. Нерідко призводить до смерті (у 20% випадків).
Коклюш - інфекційне захворювання, характерною рисою якого є нападоподібний спазматичний кашель. Сильні напади ускладнюють дихання, ускладнюють їжу. Нерідко призводить до запалення легень, судом, ураження мозку і навіть смерті.

Що таке щеплення АКДС

Щеплення від кашлюку, дифтерії та правця — це ефективний метод запобігання цим захворюванням. Ще в минулому столітті почалося застосування адсорбованих кашлюково-дифтерійно-правцевих препаратів, які стали кардинальним методом боротьби зі складними захворюваннями, що викликають дитячу смертність.
Хвороби, описані вище, складно протікають у дітей. Саме тому запобігти їх розвитку необхідно вже в перші місяці життя дитини.
Сьогодні використовуються 4 види комбінованої вакцини даного типу:

  • АаКДС - для профілактики кашлюку (ацелюлярний компонент), дифтерії, правця
  • АКДС - для запобігання кашлюку (цільноклітинна), дифтерії, правця
  • АДС - препарат від дифтерії та правця
  • АДС-М - препарат від дифтерії та правця зі зменшеним вмістом антигенів

Схема вакцинації від дифтерії, кашлюку, правця

Застосування препаратів не пов'язане з віком. Але необхідно вкрай чітко дотримуватись термінів вакцинації — інакше це призводить до зниження впливу на імунітет та активності компонентів вакцини.
Щеплення АКДС виконується за чітко виробленою схемою. Відповідність обов'язковому календарю вакцинації та ревакцинації є вкрай важливою, оскільки ця схема забезпечить гарантований захист дитини від захворювань.

вакцинація Схема доза
2-4-6 місяців 0,5 мл.
ревакцинація Схема доза
1,5 року-6 років 0,5 мл

Вперше вакцина призначається на 2 місяці життя дитини, кожна наступна не менш як через 45 діб після попередньої. Перша ревакцинація здійснюється через рік після останнього щеплення.

Реакція на щеплення АКДП

Незалежно від стану здоров'я дитини, реакція імунітету на препарат можлива, і цього не варто боятися. Це відбувається через те, що в організм вводиться сторонній матеріал і захисна система організму повинна на це відреагувати. Тому вважається, що щеплення від дифтерії, правця або кашлюку може викликати типові реакції (що не викликають побоювань) і нетипові (ті, з якими краще звернутися до лікарні).
Можливі реакції, які можуть спостерігатися протягом декількох днів:

  • місцеві реакції у місця уколу з'являється через те, що порушена цілісність шкірного покриву та м'язи. До того ж, тут лімфоцити починають впливати на чужорідні елементи;
  • температура може підвищуватися до 39°С через кашлюковий компонент препарату. Однак висока температура, яка не спадає протягом більше 2 днів - тривожний симптом, з яким слід звертатися до лікарні;
  • реакції, подібні до реакцій на вірусну інфекцію.

Нетипові реакції, при виникненні яких звертайтеся до лікаря:

  • судоми нерідко спостерігаються при підвищеній температурі чи неврології. Бувають як поодинокі, і часті. Незалежно від виду судом слід негайно за невідкладною допомогою;
  • погіршення стану здоров'я виникає при прихованому перебігу будь-якого захворювання на момент вакцинації, внаслідок чого імунітет не в змозі нормально прийняти компоненти вакцини;
  • Алергічні прояви на компоненти вакцини виявляються як симптоми отруєння. Найчастіше ці ознаки проходять досить швидко, але є ризик анафілактичного шоку — тому не варто зволікати, зверніться відразу ж до медустанови.

Як підготуватися до щеплення

Перед проходженням процедури вакцинації одним із найважливіших завдань батьків є підготовка дитини. Необхідно пройти обстеження лікаря — це робиться для того, щоб виявити наявність або відсутність захворювань у дитини. Причина полягає в тому, що щеплення від правця, кашлюку та дифтерії надає додаткове навантаження на імунітет. Тому при не виявлених хворобах можлива поява серйозних побічних ефектів, про які ми писали вище.

Куди роблять щеплення

Щеплення від кашлюку, правця та дифтерії має вводитися внутрішньом'язово. Це спричинено тим, що компоненти препарату мають вивільнятися з правильною швидкістю на формування імунітету.
Дітям вакцина АКДС вводиться у стегно, оскільки м'язи ніг краще розвинені у малюків. У більш дорослому віці щеплення здійснюється у плече за добре розвиненої м'язової системи.

Протипоказання для щеплення АКДС

Загальні протипоказання:

  • гострі захворювання у дитини із температурою;
  • імунодефіцит;
  • Непереносимість компонентів вакцини.

Тимчасові протипоказання у вигляді гострих захворювань виключаються шляхом призначення лікування і після повного відновлення стану здоров'я проводиться вакцинація.
Для дотримання схеми вакцинації при підвищеній температурі або неврологічних симптомах може призначатися ін'єкція препаратом без кашлюкової складової.
Не дозволяє здійснювати щеплення АКДС – наявність алергічних чи неврологічних реакцій на компоненти препарату.

Вакцини АКДС у клініці Сімейний Лікар

Щеплення АКДС у Дніпрі в МЦ «Сімейний Лікар» здійснюється європейськими препаратами, зареєстрованими в Україні:
Препарати виробництва "Санофі Пастер С.A.", Франція: "Тетраксім" (АаКДС-ІПВ), "Пентаксим" (АаКДС-ІПВ-Хіб), "Гексаксім" (АаКДС-ІПВ-Хіб-ГепВ).

Препарати виробництва «ГлаксоСмітКляйн Байолоджикалз С.А.», Бельгія: «Інфанрікс (АаКДС), «Інфанрікс ІПВ» (АаКДС-ІПВ), «Інфанрікс Гекса» (АаКДС-ІПВ-Хіб-ГепВ) ), «Бустрікс поліо».

До складу перерахованих вище вакцин, включений ацелюлярний (безклітинний) кашлюковий компонент, завдяки чому знижується ризик виникнення реакцій на щеплення в більш ніж 30 разів (на відміну від цільноклітинних вакцин).
Разова доза вакцини становить 0,5 мл, упаковка представлена ​​шприцем зі спеціальною конструкцією, який оснащений голкою, завдяки якій біль від ін'єкції стає мінімальним. Крім того, такий шприц не може бути використаний двічі, і його формат виключає введення зайвої кількості препарату.
Після ін'єкції не слід поспішати додому — якийсь час за дитиною повинен спостерігати медперсонал, який зможе вчасно вжити заходів щодо появи алергічних реакцій.

Медичний центр Сімейний Лікар

  • Комфорт та зручні умови для пацієнтів та відвідувачів;
  • Уважний персонал;
  • Оформлення довідок та лікарняних листів для наших пацієнтів;
  • Ведеться попередній запис, який виключає формування черг та гарантує економію часу;
  • Веде електронну медичну документацію.

ДОВЕРЬТЕ СВОЄ ЗДОРОВ'Я ФАХІВЦЯМ МЦ «СІМЕЙНИЙ ДОКТОР»!

Крім вакцинації у вартість послуги також включено:

  • первинний огляд лікарем, який дозволить виключити протипоказання;
  • ведення медичної документації;
  • спостереження за пацієнтом після щеплення на протязі півгодини.

Довірте своє здоров'я фахівцям клініки «Сімейний лікар»!

Іващенко Ольга Юріївна

Сімейний лікар

Бечке Ігор Павлович

Сімейний лікар, друга категорія

Ковальова Наталія Григорівна

Педіатр, перша категорія

Болотина Марина Вікторівна

Сімейний лікар, перша категорія

Кравець Анастасія Володимирівна

Педіатр, перша категорія

Ведмідь Олег Євгенович

Сімейний лікар, перша категорія

Дзик Ірина Миколаївна

Терапевт, вищої категорії

Піщанська Катерина Сергіївна

Педіатр, найвища категорія

Клец Анна Сергіївна

Сімейний лікар, терапевт

Цельм Анна Євгенівна

Сімейний лікар

Івденко Юлія Іванівна

Сімейний лікар