сценарій

Щеплення від менінгіту

Менінгококова інфекція - це гостре інфекційне захворювання, для якого характерні раптовість, гострий розвиток хвороби та ризик смерті. Висока температура, біль голови, блювання, висипання, слабкість, судоми, підвищення ЧСС, ригідність потиличних м'язів – все це ознаки менінгіту. Інфекція може вражати оболонку головного, спинного мозку та найчастіше виникає на тлі зниженого імунітету, а також нерідко – серед дітей та пацієнтів похилого віку.

Лікування вкрай складне і не гарантує благополучного результату, хворий може отримати тяжкі ускладнення, аж до паралічу та інвалідності. Найкращий спосіб боротьби з недугою – профілактична вакцинація.

Що таке щеплення від менінгіту

Щеплення від менінгіту дітям набуло широкого поширення завдяки високій ефективності. Ризик захворіти на менінгіт після того, як дитина була щеплена, прагне до нуля. Навіть при виникненні симптомів, характерних для даного захворювання, вакцинований пацієнт переносить хворобу у легкій формі та швидко повертається до звичного способу життя, без ускладнень та наслідків.
Хвороба підступна тим, що заразитися дуже легко: менінгокок передається при розмові, чханні та кашлі, при тісному контакті з хворим або носієм бактерії. У повітрі та на поверхнях життєздатність бактерії становить 30 хвилин. При зараженні діагноз часто несвоєчасний, тому що хвороба маскується під ГРВІ. Ризик для життя – надзвичайно великий, і лише наявність стійкого імунітету до хвороби, одержаного при вакцинації, є надійним захистом здоров'я та життя від небезпечного захворювання.
Необхідно пам'ятати також про те, що запалення мозку викликає не тільки менінгокок. Воно може розвинутися і натомість інших причин. Щеплюючи дитину згідно з Національним календарем профілактичних щеплень МОЗ України від ХІБ-інфекції, лікар та батьки захищають її від бактеріального та вірусного менінгіту, викликаного іншими збудниками.
Щеплення від менінгококової інфекції захистить дитину та дорослого не тільки від небезпеки захворіти, а й від наслідків менінгіту, які нерідко супроводжують людину все життя, негативно позначаючись на ній та обмежуючи можливості. Це можуть бути:

  • Головний біль, що повторюється
  • Епілептичні напади
  • порушення зору
  • Порушення слуху
  • Симптоми серцевої недостатності
  • Порушення у роботі гормональної системи
  • набряк мозку
  • Набряк легенів
  • Паралічі.

Імунітет убезпечить від ризиків, отримати його не складно, досить своєчасно зробити щеплення якісною вакциною.

Схема вакцинації щеплень проти менінгококової інфекції

Менінгококове щеплення не є обов'язковим, воно відноситься до категорії рекомендованих. Як створити надійний захист від менінгіту? Для цього необхідно своєчасно зробити щеплення від ХІБ-інфекції, яка також може викликати менінгіт, і звернутися до сімейного лікаря, який розробить індивідуальний графік щеплень від інших збудників хвороби.
Нижче наведено фрагмент національного Календаря у розрізі щеплень від ХІБ-інфекцій (Наказ МОЗ України від 18.05.2018 № 947 «Про внесення змін до Календару профілактичних щеплень в Україні» та Наказ МОЗ України від 11.08.2014 № 551 «Про вдосконалення Україні»).

Вік доза Спільно
У перші 18 місяців життя – вакцинація
2 місяці 1 Гемофільна інфекція (Хіб-інфекція), кашлюк, дифтерія, правець (КДС), гепатит В
4 місяці 2 Гемофільна інфекція (Хіб-інфекція), кашлюк, дифтерія, правець (КДС)
12 місяців 3 Гемофільна інфекція (Хіб-інфекція), кір, паротит, краснуха

Важливо! Це щеплення не роблять разом з БЦЖ.

Крім названої вище вакцини від ХІБ-інфекції сімейний лікар рекомендує наступні вакцини від інших збудників небезпечного менінгіту:

  • Менінгококова вакцина (кон'югована)
  • Пневмококова вакцина.

Щеплюватися від менінгококової інфекції рекомендується індивідуально, дітям до 2-х років – дворазово, старше – за 1 відвідування, перерва між дозами – 3 місяці. Імунітет формується протягом 5 днів після уколу та діє не менше 3-5 років.
Від пневмокока Streptococcus pneumoniae прищеплюють з 2-х місяців, 2-ма дозами з перервою не менше 1 місяця, з обов'язковою ревакцинацією у 2-річному віці.

Реакція на щеплення

Вакцинація від менінгіту – це медична маніпуляція, яка може спричинити реакцію організму у вигляді:

  • Підвищення температури тіла не вище 37,5
  • сонливість
  • Болючість у м'язах
  • Місцеві реакції в місці введення (почервоніння, затвердіння та висипання).

Загальні реакції тривають трохи більше 2-х днів, а місцеві проходять через 2 тижні.
Якогось особливого лікування при виникненні реакцій на щеплення не потрібне. Головна умова – здатися сімейному лікарю, розповісти про свої тривоги. Лікар призначить відповідну терапію, щоб зняти алергічну реакцію. Крім того, в картці пацієнта необхідно відзначити факт виникнення реакції, особливо якщо вона була нетиповою (сильна висипка, висока температура і т.д.).
Важливо! У клініці «Сімейний лікар» відстежують реакцію пацієнта одразу після введення вакцини. Поки не пройде належний період (30 хв), пацієнта не відпустять додому: лікар повинен переконатися, що процедура пройшла нормально, серйозних реакцій на вакцину відразу після введення – ні.

Як підготуватися до щеплення

Особливої ​​підготовки перед введенням вакцини від менінгококу немає.
Головне правило: необхідність щеплення, вибір вакцини, оцінка стану пацієнта перед процедурою є відповідальністю сімейного лікаря. У нашому медичному центрі лікар обов'язково:

  • Вивчить медичну картку пацієнта
  • Зробить огляд та розмову, щоб оцінити стан здоров'я
  • При необхідності – призначить аналізи крові та сечі.

Дізнається, чи не спостерігалися алергічні реакції на інші щеплення у пацієнта.
Загальні рекомендації перед введенням вакцини:

  • Імунітет має бути в порядку
  • Якщо пацієнт хворий, вакцинація переноситься на момент повного одужання.
  • У день проведення процедури треба відвідати свого сімейного лікаря, щоб він дозволив її провести.

У день проведення процедури та за кілька днів до неї слід виключити з раціону продукти, які можуть спровокувати алергію. Краще обмежити сонячні ванни, надмірну фізичну активність та ризики захворіти на застуду. Відвідування дитячого колективу та місць великих скупчень людей – небажане.

Куди роблять щеплення від менінгококової інфекції

Вакцинація менінгококової інфекції проводиться підшкірно. Сьогодні прийнято робити ін'єкцію у верхню третину плеча, раніше препарат вводили також у підлопаткову ділянку. Об'єм препарату готується у дозуванні за віком. Тонкі голки, за допомогою яких проводяться ін'єкції, роблять укол безболісним, швидким та ефективним.
Усі маніпуляції проводять досвідчені медичні сестри, тому відбуваються без дискомфорту. Медсестри мають підхід до пацієнтів будь-якого віку, вміють заспокоїти та роз'яснити, як проходитиме процедура, щоб зняти стрес, прибрати страх перед невідомістю.
Вакцину для щеплення можна придбати тут же, у «Сімейному лікарі».

Протипоказання для щеплення

Протипоказаннями для проведення щеплення від менінгіту, абсолютними або тимчасовими можуть бути такі стани:

  • Гостра алергічна реакція на компоненти вакцини
  • Гостро інфекційне захворювання з підвищенням температури тіла
  • Загострення хронічної патології.

Якщо у пацієнта спостерігається один (або кілька) з перелічених вище станів, то вакцинацію від менінгіту краще відкласти до повної нормалізації стану або відмовитися від неї. Вагітним пацієнткам щеплення від менінгіту роблять у разі, якщо ризик заразитись хворобою надзвичайно високий. При грудному вигодовуванні вакцинація також провадиться за призначенням сімейного лікаря.
У будь-якому разі перед щепленням необхідно записатися на прийом до лікаря, пройти обстеження (якщо він призначить), здати аналізи (за призначенням лікаря) та розробити індивідуальний графік вакцинації.

Вакцини від менінгіту від клініки Сімейний Лікар

Для вакцинації від менінгіту фахівці медичного центру «Сімейний лікар» використовують:

  • ХІБ-вакцину – АКТ
  • Вакцину від менінгококу Neisseria meningitidis - "Менактра" (США), яка захищає від усіх типів бактерій А, В, С, W135, Y.
  • Вакцину від пневмокока "Превенар".

Усі препарати закуповуються лише перевірених постачальників, зберігаються з урахуванням температурного режиму, використовуються строго за призначенням. Вакцину для введення готують безпосередньо для кожного пацієнта у його присутності.
Вакцини від гемофільної інфекції, менінгокока та пневмокока, які використовують для вакцинації в МЦ «Сімейний лікар», визнані у всьому світі, завдяки високій якості, безпеці та відсутності негативних побічних ефектів.
Щеплення, виконані даними вакцинами, забезпечать стійкий імунний захист від вірусів та бактерій, а також виконають свою основну роль – захистять від менінгіту.

Медичний центр Сімейний Лікар

У медичному центрі “Сімейний лікар” можна пройти вакцинацію від менінгіту під контролем досвідчених сімейних лікарів. Наші медичні сестри забезпечать якісне та комфортне проведення процедури, знаходячи підхід до пацієнтів різного віку.
Як відбувається процедура? Сімейний лікар оглядає пацієнтів, визначає стан їхнього здоров'я, готує індивідуальний графік вакцинації від менінгіту для малюків та дорослих, контролює проведення щеплення та його результат.
Вакцинація проводиться у комфортних умовах, у кабінетах сімейних лікарів. До та після процедури малюки можуть грати у дитячій зоні клініки, щоб розслабитись та переключитися на позитив.
Всі препарати поставляються в індивідуальних упаковках, готуються перед процедурою та після утилізуються. Всі вакцини промарковані, дані про щеплення вносяться до карти, заповнюється форма щеплення. Якщо раптом виникнуть індивідуальні реакції, медики центру здатні швидко відреагувати на них.
Вартість вакцинації можна дізнатись у адміністраторів. До неї входять всі витрати на проведення процедури, а також гарантований сервіс, який пропонує наша клініка.

Іващенко Ольга Юріївна

Сімейний лікар

Бечке Ігор Павлович

Сімейний лікар, друга категорія

Ковальова Наталія Григорівна

Педіатр, перша категорія

Болотина Марина Вікторівна

Сімейний лікар, перша категорія

Кравець Анастасія Володимирівна

Педіатр, перша категорія

Ведмідь Олег Євгенович

Сімейний лікар, перша категорія

Дзик Ірина Миколаївна

Терапевт, вищої категорії

Піщанська Катерина Сергіївна

Педіатр, найвища категорія

Клец Анна Сергіївна

Сімейний лікар, терапевт

Цельм Анна Євгенівна

Сімейний лікар

Івденко Юлія Іванівна

Сімейний лікар