сценарій

Щеплення від поліомієліту


Вірус поліомієліту це поліовірус, що вражає ШКТ людини, її нервову та лімфатичну системи. Він дуже агресивний і живуч, а також особливо небезпечний для дітей віком до 4 років. Передається повітряно-краплинним шляхом, через природні виділення хворої людини, необроблену термічним способом їжу та воду.
Симптоми страшної хвороби маскуються під звичайну застуду з кишковими проявами. Підвищується температура, можуть з'явитися кашель і нежить, біль у горлі, а також порушення роботи травної системи. Така клінічна картина ускладнює своєчасну діагностику смертельно небезпечного захворювання.

Що таке щеплення від поліомієліту


«Дитячий спинномозковий параліч» — так найчастіше називають поліомієліт, бо хворіють на нього переважно діти. На жаль, ефективних ліків досі не існує, організм бореться з недугою сам, препарати лише пом'якшують симптоми. Коли діти повністю одужують, вони отримують довічний захист від повторного зараження – стійкий імунітет до вірусу. Але випадки, коли захворювання перейшло у важку форму, ускладнену вторинною інфекцією, трапляються досить часто.
Поліомієліт небезпечний саме ускладненнями: менінгітом, паралічами. Він вражає нейрони мозку, що веде до інвалідності та летального результату. Медики всього світу знають: заразитись небезпечним вірусом може кожен. Це пов'язано з тим, що поліовірус тривалий час зберігає свою активність поза організмом, зустрічається у зовнішньому середовищі та викликає спалахи епідемій.
Поки імунітету до хвороби немає, ніхто не дасть гарантії, що все обійдеться: ситуація залежить від зрілості імунної системи, загального стану організму, своєчасної діагностики, лікування та якісного догляду.
Щеплення від поліомієліту – найефективніший спосіб захисту від смертельної небезпеки. Навіть якщо вірус потрапляє в організм щепленої людини, захворювання не проявиться, імунна система безсимптомно впорається з ним.
На сьогоднішній день відомі 2 типи вакцин від поліо: ОПВ (жива) та ІПВ (інактивована вакцина), які містять захист від усіх 3 відомих типів вірусу. Щеплення формує захист, проти якого поліовірус безсилий, а його компоненти не становлять небезпеки для здоров'я. Якісна вакцина змушує організм реагувати правильно, створюючи антитіла. Вакцинація – це найефективніший і найбезпечніший спосіб звести ризик хвороби до нуля.

Схема проведення щеплень проти поліомієліту

Як відбувається формування імунного захисту? Для стійкого імунітету необхідне 6-кратне введення дози вакцини згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, затвердженим МОЗ України (Наказ МОЗ України від 18.05.2018 № 947 «Про внесення змін до Календару профілактичних щеплень в Україні» та Наказ МОЗ України від 11.08.2014). 551 "Про вдосконалення проведення профілактичних щеплень в Україні"). За наявності у дитини будь-яких особливостей розвитку, медичних протипоказань чи розриву у графіку щеплень, йому створюється індивідуальний графік. Щеплення від поліовірусу проводиться у такі періоди (фрагмент Календаря профілактичних щеплень у розрізі вакцинації від поліомієліту):

 

Вік доза Спільно
У перші 18 місяців життя – вакцинація
2 місяці 1 Кашлюк, дифтерія, правець (КДС), гепатит В, гемофільна інфекція (Хіб-інфекція)
4 місяці 2 Кашлюк, дифтерія, правець (КДС), гемофільна інфекція (Хіб-інфекція)
6 місяців 3 Коклюш, дифтерія, правець (КДС), гепатит В
18 місяців 4 Коклюш, дифтерія, правець (КДС)
Від 6 до 14 років – ревакцинація.
6 років 5 Кір, паротит, краснуха (КПК), дифтерія, правець
14 років 6 -

Важливо! Вакцинацію від поліовірусу можна проводити спільно з будь-якими щепленнями, крім БЦЖ.
Поза календарем щеплень процедуру проходять дорослі пацієнти, схильні до ризику захворювання (мандрівники, медики та лаборанти). Щеплюватися можна одночасно від кількох захворювань. За рекомендацією МОЗ перші дві дози (2 та 4 місяці) є вакциною ІПВ, наступні – ОПВ, що знижує ризик ускладнень та реакцій на щеплення у дітей. Батьки мають також можливість прищепити своїх дітей лише інактивованою вакциною ДВП, звернувшись до медичного центру «Сімейний лікар». І тут ризик ускладнень прагнути нулю.

Реакція на щеплення

Батьки знають, що найнадійніший спосіб – це щеплення. Поліомієліт є реальною загрозою, а вакцинація – найкращим захистом. Тим не менш, підходити до процедури слід уважно, розуміючи всі ризики, адже після введення вакцини ОПВ в організм (перорально), можливі різні реакції. Найчастіше це:

  • Температура 37,5 у перші 2 тижні
  • Шкірні реакції (висип типу «кропивниця»)
  • Зміна випорожнень у перші 2 дні (послаблення, стілець частіше і т.п.).

При введенні живої вакцини така реакція відноситься до категорії норми, не представляючи загрози здоров'ю. Реагують найчастіше діти раннього віку, при первинному введенні. За наявності будь-яких відхилень у здоров'ї, живі клітини у її складі можуть викликати хворобу поліомієліт (ВАПП), з усіма його симптомами та наслідками. Саме тому ОПВ останнім часом використовують дуже рідко.
Після введення вакцини ІПВ (ін'єкційно) найчастіше спостерігається:

  • Невелике почервоніння у місці ін'єкції, може бути легка припухлість
  • Невелике підвищення температури, дитина може бути примхливою та неспокійною, втратити апетит.
  • Можуть бути шкірні прояви алергії.

Інактивована вакцина без живих клітин переноситься легше і не може викликати захворювання поліомієліт.

Як підготуватися до щеплення


Щоб знизити ризик виникнення реакцій та ускладнень, необхідно грамотно підготуватися до вакцинації. У МЦ «Сімейний лікар» підготовка відбувається під контролем лікаря. Він оглядає пацієнта, вивчає медичну картку. При необхідності будуть взяті аналізи крові та сечі. Важливо, щоб вакцина вводилася абсолютно здоровій дитині, для цього слід дотримуватись правил до і після маніпуляції:

  • На момент щеплення підтримувати імунітет у нормі
  • Не прищеплюватися хворим – гостра форма будь-якого захворювання є протипоказанням
  • Пройти огляд лікаря у день процедури
  • Вказати, які особливості були при первинному введенні – алергічна реакція та індивідуальна реакція на компоненти вакцини потребують особливої ​​уваги.

Не потрібно вводити до раціону нові продукти, щоб не спровокувати алергію. Тут також допоможуть антигістамінні препарати. Обмежте надмірну фізичну активність, перебування на сонці, стережіться переохолодження. Слід уникати контактів із хворими дітьми у колективі, перебування у місцях великих скупчень людей у ​​період також не рекомендовано.

Куди роблять щеплення від поліомієліту

Інактивовану вакцину ІПВ вводять внутрішньом'язово, ін'єкцію роблять у такі зони:

  • Плече
  • Область стегна.

Купити вакцину від поліомієліту в інактивованій формі можна у нашому медичному центрі. На всі препарати є сертифікати державного зразка. Тут є можливість підготуватися до вакцинації і провести її. Процедура буде призначена у зручний час за допомогою досвідченого медичного персоналу під контролем лікаря.

Маніпуляції максимально безболісні та виконуються з дотриманням усіх норм асептики та антисептики. Мед.персонал навчений навичок роботи з дітьми будь-якого віку, щоб стрес від вакцинації був мінімальним. Завдяки тонкій голці та якісному препарату більшість дітей ніяк не реагують на його введення. Шкіра у місці уколу обробляється антисептиком, а після процедури тимчасово накладається стерильна пов'язка.
Пацієнти перебувають під наглядом 30 хвилин, а потім отримують рекомендації щодо того, як знизити ризик виникнення побічних ефектів та ускладнень. Завдяки такому підходу, у дітей та їхніх батьків формується довірче ставлення до лікарів та медицини загалом.

Протипоказання для щеплення

Ціна на щеплення від поліомієліту цілком доступна, при цьому важливо робити її абсолютно здоровій дитині. Коли не можна робити вакцинацію від поліовірусу дітям та дорослим?

Для вакцини ІПВ існують такі абсолютні протипоказання:

  • Алергія на неоміцин;
  • Алергія на стрептоміцин;
  • Алергія на поліміксин Ст.

Усі перелічені препарати належать до групи антибіотиків.

Тимчасові протипоказання до проведення вакцинації:

  • Підвищення температури тіла понад 37 градусів.

У разі підвищення температури тіла, гострого захворювання або загострення хронічної хвороби, вакцинацію слід перенести на момент, коли пацієнт буде повністю здоровим.

Для вакцини ОПВ існують такі абсолютні протипоказання:

  • Імунодефіцитні стани (в т.ч. ВІЛ)

Тимчасові протипоказання до проведення ОПВ:

  • неврологічні захворювання
  • Імуносупресивна терапія
  • Злоякісні новоутворення
  • Підвищення температури тіла понад 37 градусів.

У цьому випадку також слід перенести щеплення проти поліомієліту, щоб зробити його абсолютно здоровим пацієнтом.
Вагітність та планування вагітності (для дорослої жінки), а також наявність вагітних жінок у найближчому оточенні дитини (для дитини) – це особливі стани, коли вакцинація може бути призначена за життєвими показаннями. Грудне вигодовування (для жінки) також не скасовує процедури.
Приймати рішення про перенесення чи скасування процедури повинен лікар, виходячи з результатів огляду, аналізів та історії хвороби пацієнта. Слід також пам'ятати, що з використанням якісної вакцини під контролем лікаря ризик побічних ефектів мінімальний.

Вакцини від поліомієліту в МЦ Сімейний Лікар

У клініці «Сімейний лікар» вакцинація проводиться якісними препаратами, які пройшли суворий добір та атестацію в Україні. Це інактивовані 3 компонентні вакцини відомих світових виробників. На сьогоднішній день, роблячи щеплення від поліомієліту пацієнтам клініки, ми використовуємо вакцину Імовакс Поліо (Imovax Polio). Препарат виробляється у Франції. Ми купуємо та зберігаємо його строго відповідно до умов зберігання.

До складу входять компоненти поліовірусів 1-3 типів, в інактивованому вигляді, у кількості 40, 8 та 38 антитіл за кожним типом вірусів, а також допоміжні речовини. У такому вигляді вакцина формує стійкий імунітет до поліомієлітового вірусу після 3 ін'єкції препаратом. Вже з другої ін'єкції в організмі виробляється достатньо антитіл, що нейтралізують агресивний вірус.
Дослідження підтверджують, що майже 100% дітей, щеплених ІПВ, отримують специфічний імунітет, незалежно від супутніх захворювань, патологій та станів.
Препарат вводиться підшкірно чи внутрішньом'язово за умов клініки, після чого пацієнт ще 30 хв перебуває під наглядом фахівця.

Медичний центр Сімейний Лікар

У медичному центрі «Сімейний лікар» створено оптимальні умови щодо вакцинації від поліомієліту. Лікарі консультують пацієнтів до, під час та після вакцинації, щоб вона пройшла максимально ефективно та безпечно.
Після первинного знайомства з пацієнтом лікар дає дозвіл на вакцинацію або призначає лабораторні аналізи, щоб переконатися, що пацієнт здоровий. Безпосередньо перед процедурою, він здійснить огляд ще раз, і контролюватиме процес. Досвідчені маніпуляційні медичні сестри виконують ін'єкції, спілкуючись із дітьми, відволікаючи та підтримуючи їх. У залі очікування з дитячим куточком малюки розважаються та налаштовуються на лікування.
Препарат для ін'єкції надається в індивідуальному флаконі, на кожну дозу є документи, процедура фіксується у медичній карті, заповнюється форма прищеплення. У «Сімейному лікарі» є всі умови надання допомоги пацієнтам у разі індивідуальних реакцій.
Завдяки попередньому запису та електронному документообігу, черг у медичному центрі немає. Сервіс, наведений вище, входить у вартість вакцинації. Наші пацієнти отримують якісне обслуговування та надійний захист від хвороби.

У вартість входить:

  • огляд лікаря перед щепленням;
  • процедура вакцинації;
  • медична документація (“щеплена форма”);
  • Контроль реакції організму у пацієнта (30 хвилин після введення вакцини).

Іващенко Ольга Юріївна

Сімейний лікар

Бечке Ігор Павлович

Сімейний лікар, друга категорія

Ковальова Наталія Григорівна

Педіатр, перша категорія

Болотина Марина Вікторівна

Сімейний лікар, перша категорія

Кравець Анастасія Володимирівна

Педіатр, перша категорія

Ведмідь Олег Євгенович

Сімейний лікар, перша категорія

Дзик Ірина Миколаївна

Терапевт, вищої категорії

Піщанська Катерина Сергіївна

Педіатр, найвища категорія

Клец Анна Сергіївна

Сімейний лікар, терапевт

Цельм Анна Євгенівна

Сімейний лікар

Івденко Юлія Іванівна

Сімейний лікар